Site Meter

niedziela, 26 lipca 2015

Mini Monidła




















Mini Monidła to moja nowa praca przygotowana specjalnie  w ramach projektu „Gdańsk miastem wielokulturowym”.  Zaplanowałam kilkanaście małych ingerencji malarskich w przestrzeń miejską Dolnego Miasta. Na wystających murkach słupkach i innych pozostałościach architektonicznych powstały wizerunki, strzępki strojów ludowych z różnych regionów Polski i świata. Strzępki strojów są jak strzępki pamięci, bo w pamięci istotne pozostają detale. Pamięć jest niedoskonała, stąd pojawiają się małe fragmenty. Bardzo lubię wycinać z całości obrazu umieszczając to co mnie interesuje na białym tle płótna. Tu tłem jest przestrzeń miasta. Mini monidła działają na zasadzie funkcjonowania monideł - widz odpowiednio ustawiony przy takim muralu będzie mógł sfotografować się częściowo ubrany w strój ludowy. Jest to jak przymierzanie sukienki mamy w dzieciństwie, wchodzenie w jakąś rolę. Tu stajemy sie na chwilę kimś kogo kojarzyć można z określonym rejonem świata. Różnice kulturowe istniały zawsze a poprzez analizę swoich korzeni zacierają się. Działając w poczuciu niespełnienia projekt nawiązuje do mojej indywidualnej wystawy pt. Pokój; realizowanej w CSW Łaźnia w 2010 roku. 



Serdecznie zapraszam już w niedzielę 02.08 na oprowadzanie po miejscach w których pojawią się Mini Monidła. 
Zbiórka o godz. 16.00 pod CSW Łażnia - Jaskółcza 1, Gdańsk.


Wiecej o projekcie na stronie: Gdańsk Miastem Wielokulturowym. 








piątek, 3 lipca 2015

Muzyczne obrazy w Zachęcie

„Muzyczne Obrazy” to projekt edukacyjny dla uczniów gimnazjum, który łączył dwa elementy: edukację muzyczną i wprowadzenie do świata współczesnej sztuki wizualnej. Zrealizowany został w roku szkolnym 2014/2015 dla uczniów trzech klas Gimnazjum Przymierza Rodzin nr 2 im. Jana Twardowskiego w ramach autorskiego programu nauczania muzyki. Na podstawie dzieł sztuki wybranych z kolekcji Zachęty oraz zagadnień muzycznych, a także „bazy” współczesnych technik instrumentalnych, zrealizowany został program nauki o sztuce. Efektem projektu jest katalog utworów skomponowanych przez uczniów do wybranych prac z kolekcji Zachęty. Scenariusze lekcji oraz pliki muzyczne zostaną udostępnione na otwartych licencjach na stronie www.otwartazacheta.art.pl












Powyżej dokumentacja fotograficzna ( fot. Dominik Cudny) z warsztatów z moimi obrazami. W projekcie Muzyczne obrazy wykorzystano również prace min.:  Jana Tarasina, Jacka Sempolińskiego, Przemka Mateckiego, Agaty Bogackiej, Włodzimierza Pawlaka, Wilhelma Sasnala.

autorka i prowadząca projekt: Dagna Sadkowska (skrzypaczka, nauczycielka muzyki w Szkole Przymierza Rodzin, członek zespołu Kwartludium)
współautorka i współprowadząca projekt: Maria Kosińska (historyk sztuki, edukatorka w Zachęcie)
koordynacja: Anna Zdzieborska (Zachęta), Dagna Sadkowska (Szkoła Przymierza Rodzin nr 2)
więcej o projekcie na stronie zacheta.art.pl